logo


Rapid SSL SEAL

6.6. נזירות

שלושת מרכזי הנזירות הבולטים בסיני הם בפירן, סנטה קתרינה ובא-טור, מרכז שכונה "ראייטו". ידוע כי באזור סנטה-קתרינה משועבדים בני הג'בליה לנזירות הפועלת באזור מאז המאה ה-6 ואינם יכולים לדווח על עצמאותם ואי-תלותם בהם. לעומתם,  הנזירות באזור פירן כנראה קדמה לנזירות באזור סנטה. האגדה מספרת כי בני האזור, הגררשה (ראו קישור ל"בדואים"), התעקשו לא פעם על עצמאותם והעדר תלותם באנשי המנזר.

האגדה מספרת כי אנשי המנזר נהגו להותיר על המנזר של ג'בל טחונה כמה וכמה צלבים. באחד מביקורי שייח' הגררשה במקום, והוא כבר זקן ובא בימים, נאמר לו על אותם צלבים. ויישא את ידיו השמיימה, וזעק בזעם כנגדם, מאחר והם נכנסו לטענתו, ללא רשות לשטחי המחיה של הבדואים. סיפור זה לבדו מציג לראווה את ניסיונם שלהבדואים עצמם להראות עד-כה הם מנותקים מהשפעת הכנסייה.

סביר להניח כי הגעת הנזירים הסגפנים לסיני מאז המאה ה-3 ו-4 מעוררת דחייה בקרב בדואים ששכנו שם לפניהם, ובעיקר כאשר האידיאלים הרומנטיים של הנוצרים אינם עולים בקנה אחד עם חשיבתם המעשית של הבדואים. הצורך בהנחיה דתית ורוחנית לכל הסגפנים הללו הוליכה אותם להתקבץ בחבורות (לאורות) סביב מנחה רוחני דוגמת הרבנים בימינו, להתפלל יחד בבית תפילה קטן (קפלה) בדומה לבתי הכנסת, ולהכשיר יחד חלקות אדמה בהן ניתן לגדל משהו לטובת המשק האותרכי שהחלו לנהל. כך הוקמו המנזרים הראשונים.

6.6.1. נזירות ביזנטית בג'בל צפצפה והר משה
סקרים וחפירות ארכיאולוגיות בסיוע בית-ספר-שדה צוקי-דוד, שפכו אור על הפעילות הנזירית בקרבת המנזר, ובעיקר בהרים הקדושים מעליו. ג'בל צפצפה מתנשא מדרום למנזר, כהמשכו של ג'בל מוסא, הוא הר משה. ואדיות התוחמים את הגוש המסיבי של הרים אלה הם ואדי אל-ארבעין בדרומו, בקעת-א-רבה במערבו, וואדי א-דיר בצפונו. אורכו כ-2.5 ק"מ ורחובו למעלה מקילומטר אחד. מורדותיהם תלולים ומצוקיים, אך ביניהם יש בקעות הרריות (פרשים) שגובהן כ-2,000 מטרים ובהן אדמות סחף.

סלע הגרניט מחלחל מעט, מי משקעים הופכים עד מהרה לנגר עילי, והשלג והגשם שכיחים כאן בחורף. מים זמינים ואקלים נוח מאפשרים את קיומה של החקלאות, ולכן התקיימו כאן קהילות נזירים מבודדים. ההר זוהה עם הר חורב המקראי, ולאור קרבתו להר סיני ומנזר סנטה, ניתן להבין את חשיבותו לנצרות. מתיאורי נוסעים ועולי-רגל מתבהרת התמונה, לפיה מסבירים את שפע האתרים באזור, כגון, דיר אל-ארבעין, מנזר ארבעים הקדושים, קפלת אליהו, בקעת קפלת אליהו שבכנסייה זו משטח קטן עם מבנים רבים וכן שלושה עצים מקודשים ושלוש קפלות מקודשות במרכזו, כנסיית הר חורב,  ארבע הקפלות של יוחנן המטביל, של האבנט של מרים הבתולה, של הקדוש פנטלימון ושל אנה הקדושה, תאיו של גרגורי, גוש הסלע בו חי ההרמיט סטפן הקדוש, קפלו  המוקדשות לאליהו ולאלישע (בעליה מעמק אליהו להר סיני) והקפה ההרוסה מצפון להם המוקדשת למרינה הקדושה.

בג'בל צפצפה נמצאו שרידים ביזנטיים רבים, דוגמת הבקעה בשולי הדרום-מזרחיים שכונתה פרש אל-ק'סר, השביל  המוליך לדיר אל-ארבעין, מערכת שבילים מסועפת המובילים לקפלת-אליהו ועוד. במרכז הבקעה על דרגש סלע קפלה נוספת הצמודה למבנה נוסף, וממערב סכר באורך כ-4 מטרים, גובהו כ-2 מטרים ורוחבו כ-1.5 מטר. נראה כי עמלו לא מעט על איגום מים או הפניית נגר עילי למטה, כדי לא להציף את הפרשים הרבים ששימשו לחקלאות.

עצי ברוש עתיקים אופייניים מאוד באזור ג'בל צפצפה. בצפונו של ההר "בקעת הסכרים", בקעת קפלת יוחנן ושרידים נוספים הצמודים אליהן. "תצפית הצלב, משמשת להתבוננות על המנזר של סנטה-קתרינה, ויש בשטח הסמוך קפלות מוגבהות, אמות-מים ועוד. בפרש-א-לוזה השתמר אחד המבנים הביזנטיים המיוחדים והמרשימים של ההר. אחד מחדרי-מנזר קטן שימש לקפלה. שני עצי שקד במקום נתנו לו את שמו. השביל המודרני הראשי חוצה את ההר ועובר לאורכה של בקעה זו. בהר נסקרו כ-20 כוכי התבודדות, ונראה כי נזירי ההר למדו היטב כיצד לנצל את אמות המים שבנו ואת בריכות איגום המים שיצרו, כדי ללכוד מים ניגרים בערוצים צרים ונקיקים לבריכות.

ביטוח צלילה החל מ- 20 ש"ח
את הביטוח ניתן לרכוש און ליין
בסוף תהליך ההזמנה מקבלים תעודת ביטוח
כמה קל, כמה חסכוני


ביטוח נסיעות לחו"ל
חופשה במלדיבים
נופשון בטורקיה
או טרקים בנאפל
ביטוח נסיעות לחו"ל
רק 1.7 $ ליום
כיסוי של עד 1,000,000 $


המקום המועדף עליך בסיני
נואיבה
ראס אל סאטן
דהב
שארם אל שייך


בניית אתרים