logo


Rapid SSL SEAL

12.2. הסנה הבוער

12.2.1. הסנה: אודות הצמח המפורסם שהתגלה למשה שנהג את צאן יתרו במדבר חורב.

הפרופ' לבוטניקה יהודה פליקס שהתמחה בחקר הבוטניקה בתקופת התלמוד והמקרא במחלקה למדעי החיים והיה ראש המחלקה ללימודי ארץ-ישראל באוניברסיטת בר-אילן, חקר את תולדותיהם של הסנה, עצי השטים והמן במשך כ-30 שנה. לדבריו, מקובל להתחקות אחרי צמח הסנה ב-4 שיטות, והדבר חשוב לאור צמח הסנה המפורסם הנמצא במנזר סנטה-קתרינה. (ראו קישור לנצרות ולארכיאולוגיה).

לדבריו, שיטה אחת היא לחפש לסנה סימוכין במיתולוגיה של ימי-קדם. בהתאם לכך היו שזיהו את הסנה עם עץ השיזף המצוי, הוא הסדריה, שהוא ככל הנראה שיזף תרבותי שפריו- הדומים – ייקראו נבק. ואמנם, השיזף שכיח בואדיות סיני, והיו שזיהו אותו עם הכתב הפרוטו-סינאי ,שנאמר: "האל ספדו שוכן בתוך נב'ס, או "שוכני-סנה". שיטה שניה, היא טענתם של אחרים כי משה חש באשליה כי פירותיו או פרחיו של הצמח הזוהר, מצביעים על צמח בוער מפרחיו האדומים, כגון, הרנוג השיטים, הידוע בטפילותו על עצים שטים במדבריות סיני ועד אילת ודרום הערבה. בעבודות מחקר על הקשר האפשרי בין תפוצתה של הצופית הארץ-ישראלית להאבקת מין זה, התגלה שהפרחים הירקרקים חשובים יותר להאבקה ולא רבבות הפרחים האדמדמים שלו הצובעים את המדבר בגוונים אדומים לוהטים. (ראה לינקים בזואולוגיה, בנצרות ובארכיאולוגיה ויהדות).

במנזר סנטה קתרינה ידוע על קיומו של השיח או העץ קרקש קיליקי, שאינו אלא המקביל של הקרקש הצהוב במדבריותינו. מין זה של קרקש מאפיין הרים גבוהים ומעיד על תפוצה מקוטעת הן בחרמון והן במרומי-סיני. תפוצתו של הקרקש הצהוב, לעומתו, היא במקורה ערבתית והוא גדל בארץ בעיקר בהר הנגב, כמו גם פרטים אחדים ביהודה ושומרון, ואף בגליל התחתון ובדרום הגולן. נזירי סיני נקטו לימים במסורת שהשתרשה אצלם, לפיה מענפי מין זה הכין אהרון הכהן את מטהו, ומכנים אותו "מטה אהרון". בשל כך הקרקש מקודש עליהם והם מגדלים ומטפחים אותו בחצרות מקדשים.

בדואים היו נוהגים לכרות ממנו מקלות אישיים מאחר וקליפתו החומה מתקלפת בנקל, וחורטים בהם את פיתוחיהם. לעומת הקרש הצהוב, ישנו גם מין ויקרי לו , הקרקש הקיליקי, הגדל בחרמון ברום שבין 1,300 ל-1,800 מטרים. מין זה שיש אומרים כי הוא הוא הקרקש במנזר סנטה, התגלה לראשונה בהרי קיליקיה בדרום-טורקיה, על-ידי הבוטנאי השוויצרי המפורסם אדמונד בואסייה שחקר את צמחיית המזרח התיכון במאה ה-19. אמנם הוא מגיע אולי עד קלעת-נמרוד ברום כ-800 מטרים ואף היה אולי ברכס הכרמל, אך הואיל וגדל בישראל בחוגרת יער הספר ההררי, משערים כי היה גם בסיני, כעדות לתקופות מתאימות יותר.

הקרקש הקיליקי דומה בכל לקרקש הצהוב, אך פרחיו גדולים יותר, והם צהובים ומנומרים בכתמים אדמדמים. חוקרי האבקה סבורים כי הדבר מסייע לחרקיהם להתביית על הצוף וכי פרחיו נראים בדמיונם כ'עיניים גדולות'. הזרעים הקטנים שצבעם חום-ירוק, מקשרקשים בתוך הפרי שבו נוברים לרוב כמה וכמה מיני חרקים. ולבסוף, היו שהציעו לראות ב"סנה הבוער" גם  את יחנוק המדבר או הטופל האדום ,שהם טפילי שורש על שיחים הנראים מרחוק כנר זוהר, הראשון בגווני צהוב-כתום, והשני בגווני אדום. היו שצידדו בזיהוי הזנה כצמח המעלה עשן מדברי, המכיל זרחן זוהר. דרישות אשליה הללו אינן מקובלות, בעיקר כאשר מניחים כי בני-ישראל או משה עצמו היו רועים ותיקים שלא יכלו להתבלבל בכל אלה.

ביטוח צלילה החל מ- 20 ש"ח
את הביטוח ניתן לרכוש און ליין
בסוף תהליך ההזמנה מקבלים תעודת ביטוח
כמה קל, כמה חסכוני


ביטוח נסיעות לחו"ל
חופשה במלדיבים
נופשון בטורקיה
או טרקים בנאפל
ביטוח נסיעות לחו"ל
רק 1.7 $ ליום
כיסוי של עד 1,000,000 $


המקום המועדף עליך בסיני
נואיבה
ראס אל סאטן
דהב
שארם אל שייך


בניית אתרים