logo


Rapid SSL SEAL

מידע כללי

 

ים-סוף, מהווה את הזרוע המערבית של האוקייאנוס ההודי הטרופי, החם, שגבולותיו מהודו והמפרץ הפרסי ועד למזרח אפריקה, והוא אינו אלא חלק בלתי-נפרד מהבקע האפרו-ערבי, כפי שכונה בעבר כשנחשב עוד לאוקיינוס בראשית התהוותו, ושימש כחלק בלתי-נפרד מהבקע היבשתי. אורכו כ-2,000 קילומטרים, רוחבו המרבי כ-250 ק"מ, ועומקו מגיע עד לכ-3 ק"מ (בראס מוחמד בבת אחת מגיע עומקו לכקילומטר וחצי ! ). תזוזת הבקע בעקבות תזוזת לוחות של פני כדור-הארץ יצרה את הבקע היבשתי האורכי שהתמלא מים תוך זמן קצר מבחינה גיאולוגית. בין האוקייאנוס ההודי לים-סוף מפרידים מיצרי באב-אל-מנדאב (שער הדמעות), בעוד שבין ים-סוף למפרץ אילת (או עקבה בלשון המצרים והירדנים), נמצאים מיתרי תירן (טיראן), הידועים גם בשמם היבשתי "ראס נצראני, כ-180 ק"מ מאילת. חשיבותו העיקרית של ים-סוף, נעוצה בהבנת התזוזות והתנועות הטקטוניות של הלוחות שהפרידו אז בין חצי האי ערב לבין אפריקה. הפיצול סילק חלק מהיבשת, שאז נוצר מפרץ אילת הצעיר מחברו מפרץ סואץ המערבי יותר. שלושת גופי המים התאחדו תחת השם "ים-סוף", הביאו ל'קילוף' תימן ממשולש אפאר (afar)שהפך ל'אצבע' נוספת של האוקיינוס ההודי. סדר התבגרותם קבע שים-סוף יהפוך לחלק המרכזי הקובע את התפשטות הבקע, ובקרבו תלם מרכזי עמוק. מפרץ-סואץ נוצר לאחר תנועת ההתרחקות בין חצי האי סיני לבין אפריקה, וכיום הוא מפרץ רדוד יחסית שבו שפע של סלעי-משקע ימיים. לבסוף, נוצר מפרץ אילת כתוצאה מתנועת העתק שהתקשרה ישירות לתזוזת חצי האי ערב צפונה, יחסית לאפריקה. מפרץ אילת בימינו, אינו אלא מפרץ צעיר ועמוק. נוצרו בו 5 שקעי-משנה עמוקים כתוצאה מפערים עמוקים שהוליכו ליצירת אגני ים-המלח, ימת הכנרת ואגמימי החולה.

תוכניתם הגרנדיוזית הבאה של המצרים היא לחבר את מפרץ נעמה שבאזור שארם לסעודיה שמעבר למיצרי תיראן באמצעות גשר ענק שבסיסיו יינעצו בשוניות ג'קסון וגורדון שבמיצרים, וכביש שיעבור עליו, יחבר בין התנועה באסיה ואפריקה, ולחצות בדרך היבשתית בין קאהיר הבירה במערב, חצי האי סיני כשר יבשתי, לבין יעד העליה לרגל בסעודיה, הלוא הן הערים מכה ואבן הכעבה השחורה שבה והעיר מדינה. הרעיון מעורר חששות בלבם של ביולוגים ימיים ושומרי-טבע ובשלב זה אל ידוע מה מעמדו ומדת התקדמותו, אך באם יקום, יגבר קרוב לודאי זרם המטיילים שיפקוד את אזור ראס נצראני.

מיקום ואטרקציות

בראס נצראני יש תצפית מרשימה על שלוחת החוף של מפרת אילת בואכה האי תירן. בשלוחה זו הציבו המצרים תותחי חוף גדולים ביוזמת הנשיא המצרי לשעבר ג'מאל עבדל נאצר שהיה האחראי לתבוסת המצרים במלחמה. המצרים גם הקימו שם מחנה צבאי שחלש על המצרים. ניתן לשלב תצפיות בשרידי כלי הנשק שפוצצו לוחמי חטיבה 9 שהסתערה על המצרים באזור ב-1956, ולספר על הלחימה שהיתה בין המצרים והישראלים בסיני, ועל תוכניות ישראליות לצנוח במקום במדת הצורך, ובעיקר כדי לעצור את כוונות המצרים להשתמש בתותחים שכוונו מראס נצרני לעבר מצרי תירן וסנפיר במגמה לחסום את המצרים לתנועת ספינות ואוניות, אחת העילות לפרוץ מלחמת ששת הימים. במקום ניתן היה לראות עד לא מכבר את הבית הלבן בו ישבו כוחות האו"ם בין השנים 1957-1967 עד שנטשוהו לקראת מלחמת ששת הימים, ואת המחנה הצבאי המצרי על שרידיו. שדות מוקשים לרוב באזור ואיננו ממליצים לרשת מהדרכים בגלל שיטפונות וסחף הנובע מהאירוזיה והרוחות הרבות הפוקדות את האזור

ביטוח צלילה החל מ- 20 ש"ח
את הביטוח ניתן לרכוש און ליין
בסוף תהליך ההזמנה מקבלים תעודת ביטוח
כמה קל, כמה חסכוני


ביטוח נסיעות לחו"ל
חופשה במלדיבים
נופשון בטורקיה
או טרקים בנאפל
ביטוח נסיעות לחו"ל
רק 1.7 $ ליום
כיסוי של עד 1,000,000 $


המקום המועדף עליך בסיני
נואיבה
ראס אל סאטן
דהב
שארם אל שייך


בניית אתרים